Ukupno: 1092093
Sudoku 2023.
Autor: Darija Benaković, 7. 11. 2023.

Projekt sudoku natjecanja planiran je s ciljem razvoja vještine rješavanja logičkih i problemskih zadataka kod djece i mladih . Nositelj i organizator natjecanja je Hrvatska MENSA, Enigmatski klub ''Božidar Vranicki'' uz podršku Agencije za odgoj i obrazovanje te uz financijsku potporu sponzora i donatora.

Prema istraživanjima, Hrvatska zaostaje u produktivnosti i inovacijama, a poslovi se sve više pomiču prema onima ne-rutinskima koja zahtijevaju kognitivne vještine, a one se najviše razvijaju do adolescencije. To ukazuje na potrebu razvijanja temeljnih znanja kroz STEM područja te razvijanja kreativnosti i inovativnosti kroz logičke zadatke koji zahtijevaju apstraktno i lateralno razmišljanje.

Ciljevi projekta vezani su uz razvoj i stjecanje vještina i znanja kod učenika (razvoj matematičkih kompetencija, kognitivnih procesa, osjećaja za timski rad kroz ekipno natjecanje, pozitivnog natjecateljskog duha, stjecanje znanja) kao i promidžba logičkih i problemskih zadataka, uočavanje i prepoznavanje potencijalno darovitih učenika posebno onih učenike koji kroz druge programske sadržaje nisu pokazali svoje sposobnosti, izgradnja svijesti o sudoku kao didaktičkom sredstvu i sredstvu za razvoj apstraktnog i lateralnog razmišljanja pogotovo za adolescente kojima se kognitivni sustav još razvija, kontinuirano usavršavanje znanja i vještina nastavnika.

Natjecanje se provodi u tri kategorije i tri razine.

Kategorije su:

• Bistrići - učenici 1. do 4. razreda osnovne škole

• Kadeti – učenici od 5. do 8 razreda osnovne škole

• Juniori - učenici 1. do 4. razreda srednje škole

Razine natjecanja su:

• Školsko natjecanje – održano 27. listopada u prostorima naše škole

• Regionalno natjecanje (4 regije Zagreb, Split, Rijeka i Osijek) – održat će se 25. studenog u mjestu kojega odredi organizator

• Državno natjecanje za kadete i juniore – održat će se 16. prosinca u Vodicama.

28 učenika naše škole sudjelovalo je na ovogodišnjem školskom natjecanju u dvije kategorije:
- 6 učenika u kategoriji Bistrići
- 22 učenika u kategoriji Kadeti

Svaka kategorija natjecatelja je imala svoje zadatke. Evo i njihovih rezultata:

Ove se godine u našoj regiji natjecao 351 bistrić i 569 kadeta.

Bodovni prag za poziv na regionalno natjecanje za Bistriće je 41 bod, a za Kadete 60 bodova.

Svim natjecateljima čestitam na iskazanoj volji i uloženom trudu, a naročito učenicima Filipu Ardaliću, Jakovu Piviću, Evi Šibalić, Emi Mehičić Cindrić, Teni Salamon, Teni Čošić, Jakovu Stojanoviću, Davidu Šijanoviću, Mateu Zupkoviću i Majdi Kalozi koji su svojim rezultatom na školskom natjecanju ostvarili pravo na sudjelovanje na regionalnoj razini natjecanja.

Radujemo se novim izazovima i nadamo dobrim rezultatima!

Školski povjerenik za Sudoku natjecanje:

Edita Lukačević, dipl. ing. i prof.