« Svibanj 2024 »

Ovaj mjesec: 2097
Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva
Autor: Darija Benaković, 6. 3. 2023.

Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva spomendan je Republike Hrvatske koji je Hrvatski sabor službeno proglasio 2019. godine na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Obilježava se 22. veljače kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – Misal po zakonu rimskoga dvora.

Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu. Glagoljica je najstarije slavensko pismo. Autorom glagoljice smatra se Konstantin Filozof – sv. Ćiril, Grk iz Soluna, koji ju je osmislio za misiju među moravskim Slavenima u 9. st. Konstantin i njegov brat Metod bili su nositelji misije koja je opismenjavala i prosvjećivala Slavene.

Svojom inicijativom Institut je želio skrenuti pozornost javnosti i svih govornika hrvatskoga jezika na važnost promicanja vrijednosti i ljepota hrvatskog glagoljičnoga pisma te omogućiti glagoljici da jedan dan u godini bude upravo njezin spomendan.

Dan glagoljice su obilježili i naši učenici. Sedmi su se razredi prisjetili najstarijih spomenika pisanih glagoljičnim pismom, peti razredi su pisali poruke na glagoljici i okušavali se u pisanju slova na glagoljici. Posebno im je bilo zanimljivo čuti da svako glagoljsko slovo ima ime, prema imenima prvih dvaju slova (az i buki) te se pismo naziva glagoljska azbuka. Imena slova imaju značenje. Tako primjerice, prvih devet slova glagoljskoga pisma (A = az, B = buki, V = vjedi, G = glagolju, D = dobro, E = jest, Ž = živjeti, DZ = zelo, Z = zemlji) izriču poruku „Ja koji poznajem slova govorim da je vrlo dobro živjeti (na) Zemlji”. Ta misao iznosi i stav da su poznavanje slova i pismenost temelj dobroga života.

Učenici 4.b razreda pisali su poruke glagoljičnim pismom. Učenici PŠ Sotin u produženom su boravku vježbali pisati na glagoljici, a potom su prva slova svojih imena ukrašavali slobodnim tehnikama.

Posebno je pohvalno što su se učenici 1.razreda u produženom boravku, unatoč što tek usvajaju pisanje slova na latinici, okušali u pisanju na glagoljici.

Koordinatorica Vedrana Žutić, prof. hrv. jezika