« Svibanj 2024 »

Ovaj mjesec: 2099
Obilježena obljetnica mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja i priznanja Republike Hrvatske
Autor: Darija Benaković, 16. 1. 2023.

U Vukovaru je, 15. siječnja 2023., obilježena 31. godišnjica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske te 25. godišnjica završetka procesa mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja i završetka mandata UNTAES-a.

Obilježavanje je započelo svetom misom u crkvi sv. Filipa i Jakova i odavanjem počasti poginulima polaganjem vijenaca na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.
U Hrvatskom domu Vukovaru upriličena je svečana akademija na kojoj je gradonačelnik Ivan Penava istaknuo obilježavanje izuzetno važne obljetnice za Republiku Hrvatsku i zahvalio svima koji su na bilo koji način sudjelovali i doprinijeli procesu mirne reintegracije. Na svečanoj akademiji u povodu mirne reintegracije govorila je i tadašnja savjetnica predsjednika RH dr. Franje Tuđmana te predsjednica Odbora za uspostavu povjerenja u procesu mirne reintegracije Vesna Škare Ožbolt, a nazočnima se obratio i župan Vukovarsko-srijemske županije Damir Dekanić, izaslanik Predsjednika Vlade RH, ministar obrane Mario Banožić i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović.
Gradonačelnik Penava dodijelio je zahvale institucijama koje su dale svoj doprinos procesu mirne reintegracije. Grad Vukovar je ovom prilikom, uz brojne druge institucije i ustanove zahvalio i OŠ Mitnica, tada Sedmoj osnovnoj školi Vukovar kojoj je u procesu mirne reintegracije ravnateljica bila Pavica Lukačević. Zahvalu je u ime OŠ Mitnica primila današnja ravnateljica Dubravka Lemac, a u ime svih kojima je zahvaljeno prigodno se obratila ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar Ružica Marić.
Škola na Mitnici bila je potpuno uništena. Ovom prilikom zahvaljujemo gospođi Pavici Lukačević i tadašnjim djelatnicima Škole na svemu što su činili kako bi našu školu obnovili i opremili za daljnji rad jer su svojim trudom i zalaganjem omogućili da škola i dalje napreduje.