Ukupno: 1091993
Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Darija Benaković, 16. 10. 2023.

Ove su godine učenici i učitelji pokazali svoje vještine u pripremi zdrave hrane.

Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježili smo 12. listopada. Ove godine smo željeli napraviti zdravu hranu pa smo se okušali u izradi zdravih namaza i smoothija. Čak su i prvašići napravili voćnu salatu za koju su morali narezati jabuke i banane svojim nevještim ručicama. Bilo je jako zabavno! Svojih ruku djela izložili smo u školskom holu za vrijeme velikog odmora. Sestra Ana blagoslovila je našu hranu koju smo nakon toga u slast pojeli. Obilazili smo i stolove drugih razreda i kušali njihovu hranu. Stolovi  su bili lijepo ukrašeni, puni jesenskih plodova, suhoga lišća i peciva koja su ispekle mame i bake naših učenika. Povjerenstvo (ravnateljica i pedagoginja) su ocjenjivale izloženo, a mogli su ocjenjivati i drugi učenici i učitelji preko QR kodova na svojim mobilnim aparatima. Pobijedili su učenici 6. b razreda i njihov namaz od kikirikija. Bili su ovo najbolji Dani kruha ikada!

Nera Kalinić, 7. a i Petar Sučević, 7. a

Dana 12. listopada 2023. u Osnovnoj školi Mitnica, povodom Dana zahvalnosti za plodove zemlje, učenici su sudjelovali u aktivnostima vezanim za pripremu zdravih namaza, obroka i napitaka od voća, povrća te drugih dodataka. Ova aktivnost ove se godine prvi put odvija, stoga smo odlučili pitati neke od učenika o njihovim dojmovima.

Ana Vuk, 6. a: Danas smo povodom Dana kruha pravili dva smoothija i dva namaza. Jedan namaz je od krastavaca i vrhnja, a drugi je od graha. Jako mi se sviđa to što se zabavljamo i u isto vrijeme kuhamo te učimo o zdravoj prehrani.

Ani Ošust, 8. a: Mi smo za današnji zadatak izradili slatki smoothie, slatki namaz te slani namaz. U smoothie smo stavili banane, šumsko voće, mlijeko, kokos, čokoladu i kokosovo ulje te čajne kolutiće. U slani namaz maslinovo ulje, sol, peršin te avokado. Ova mi se aktivnost baš i ne sviđa, ja bih da bude kao i prošlih godina tradicija da svatko donese neki pekarski proizvod te da to podijelimo po razredima.

Učenički dojmovi očekivano su podijeljeni, no većini se učenika sviđa ova aktivnost jer su provodili vrijeme s razredom pripremajući nešto ukusno i zdravo. Svaki je razred imao svoj stol, te na njemu proizvode koje su pripremili. Na svakom se stolu nalazila kartica s opisom tih proizvoda i qr kodom, prilikom čijeg se skeniranja može odabrati favorit i dati mu svoj glas. Prije samog kušanja proizvoda, ravnateljica Dubravka Lemac održala je kratki govor, te  riječ prepustila sestri Ani Cvitanušić koja je pjesmom i kratkom molitvom blagoslovila pripremljenu hranu.
Učenici su imali više od 30 minuta za kušanje i glasanje, te su nakon toga uredno pospremili učionice i školu kako bi se nastava mogla redovno nastaviti.
Podržavamo školu u ovakvim inovativnim i kreativnim idejama i veselimo se sljedećim zajedničkim aktivnostima.

Školske novinarke: Ana Duspara i Karla Šrajbek