Autor: Darija Benaković, 23. 2. 2022.

Što je Dan ružičastih majica?
Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja poznat i kao Dan ružičastih majica je godišnji događaj koji je nastao u Kanadi 2007. godine kada je dječak Chuck McNeill u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu odjeven u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje i verbalno nasilje. Njegovi stariji kolege David Shepherd i Travis Price kupili su desetke ružičastih majica i podijelili ostalim prijateljima u školi. Sljedećih dana počeli su dolaziti u školu identično odjeveni kako bi iskazali potporu mlađem kolegi te ukazali da nije sam.
Posljednje srijede u veljači obilježava se Dan ružičastih majica u Hrvatskoj i mnogim zemljama svijeta kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem vršnjačkog nasilja u školama. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Što sve podrazumijeva vršnjačko nasilje? Kako ga prepoznati?
ZLOSTAVLJANJE OD STRANE VRŠNJAKA / BULLYNG je kada netko namjerno pokušava povrijediti nekog drugog svojim riječima ili djelima. U mnogim slučajevima, zlostavljanje se ponavlja iznova i iznova i može uzrokovati mnogo boli koja traje dugo. To čak može dovesti do depresije, anksioznosti i niskog samopoštovanja.
Zlostavljanje se događa na mnogo načina, ali neki uobičajeni oblici zlostavljanja su VERBALNI (zadirkivanje, prozivanje), FIZIČKI (udaranje, guranje, razbijanje nečijih igračaka ili omiljenih stvari) ili DRUŠTVENI (izostavljanje nekoga, širenje glasina).
CYBERBULLYING je korištenje društvenih medija ili druge tehnologije kao što je slanje poruka kako bi se prijetilo, posramilo ili čak štetilo ugledu osobe.
Što radimo na Dan ružičastih majica?
Evo nekoliko prijedloga...
1. Ponosno nosite svoje ružičaste majice kako biste pokazali da se suprotstavljate zlostavljanju!
2. Ako vidite da nekoga zlostavljaju ili zlostavljaju tebe, razgovaraj o tome s odraslom osobom od povjerenja.
3. Kada je netko zlostavljan, osobno ili na internetu, zauzmi se za njega kako bi znao da ne zaslužuje biti zlostavljan. Nemojte poticati zlostavljanje sudjelovanjem u nasilničkom ponašanju.
Kako i kada ćemo obilježiti Dan ružičastih majica u našoj školi?
Kako se ove godine Dan ružičastih majica poklapa s drugim dijelom zimskog odmora učenika kada nismo u školskim klupama, pozivamo sve učenike i učitelje da prvi dan nakon praznika u ponedjeljak, 28. veljače, dođu u školu prigodno odjeveni u ružičastu majicu... BUDI HRABAR, BUDI COOL, BUDI PRIJATELJ I SUPROTSTAVI SE NASILJU!
Nošenje ružičaste majice na Dan ružičastih majica izvrstan je način da pokažete da ste protiv zlostavljanja. ALI VAŽNO JE DA SE SVI BORIMO PROTIV BILO KAKVOG ZLOSTAVLJANJA SVAKI DAN, TIJEKOM CIJELE GODINE!
Koordinatorica Una Bilandžija, psihologinja