Održan Tjedan matematike
Autor: Darija Benaković, 17. 12. 2019.

Tjedan matematike u OŠ Mitnica održan je od 5. do 12. prosinca 2019.

Učiteljice osnovne škole Mitnica i Hrvatsko matematičko društvo za sve zainteresirane učenike, roditelje, djedove i bake, braću, sestre i prijatelje i ove su godine organizirali manifestaciju pod nazivom Večer matematike.

Ove nam je godine iznimno, zbog štrajka prosvetnih radnika i nenastavnog osoblja u osnovnim i srednjih školama RH, dana mogućnost odabira dana i termina održavanja aktivnosti.

Organizaciju i provedbu su na sebe preuzele učiteljice razredne nastave Jasna Mađarac, Helena Andabaka, Senka Horvatić, Sanja Starc, Vesna Jakovljević, Josipa Paun Hujber, Božena Ursa Starc i Đurđica Dinješ te nastavnice matematike Nevenka Burić i Edita Lukačević.

U Tjednu matematike ove godine je uživalo 144 učenika, njihovih roditelja, braće i sestara pokazujući svoje matematičke vještine i vlastitu snalažljivost kako bi se s više ili manje sreće okušali u matematičkoj verziji društvenih igara kao što su „Čovječe, ne ljuti se“, domino, pictionary, igre asocijacije, memory, bingo, potapanje brodova, slagali su tangrame i stomachione, rješavali matematičke upitnike i zadatke sa štapićima, bavili se vedskom i majanskom matematikom, rimskim brojevima, „penjali se“ na Eiffelov toranj, „hodali“ stazom djeda Mraza i stazom svetog Nikole, svemirom i crnim rupama, bavili se „vratolomnom“ geometrijom, povezivali se u matematički lanac, matematiku povezivali sa arheologijom, kriptologijom i forenzikom, odgovarali na pitanja „Što bi bilo, kad bi bilo…“, slagali životinjski sudoku, igrom asocijacije otkrivali matematičke pojmove, matematičkom statistikom promišljali o humanosti života u zoo vrtovima… I sve to u samo dva sata.

Večer matematike nalik je sajmu. Sudionici obilaze „matematičke centre“ i odabiru aktivnosti u kojima će sudjelovati. Materijali s detaljnim uputama o aktivnostima dostupni su na svakom centru, a „dežurni matematičar“ (profesor matematike i/ili učenik) po potrebi pomaže u njihovoj provedbi.

Iako sam neke učenike morala nagovarati da nam se pridruže, jer su mislili da je to samo za one super matematičare, svi sudionici ovogodišnje Večeri matematike sada znaju da matematika može biti, ne samo korisna i „jako mudra“, nego i urnebesno zabavna. Pa svi oni koji se još nisu pridružili ovom festivalu zabavne matematike imaju novu priliku, poslušavši oduševljenje ovogodišnjih sudionika, već nam se iduće godine pridružiti.

Edita Lukačević, dipl. ing i prof. matematike