Kreativnost iz školskih klupa
Autor: Darija Benaković, 4. 3. 2020.

U Gradskoj knjižnici Vukovar – Odjelu za mlade Spajalica, u četvrtak 27. veljače 2020., održane su završne aktivnosti projekta „Sinergija održivog razvoja i poduzetničke aktivnosti u školskim klupama“ koji sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske kroz Švicarsko-hrvatski program suradnje.

Održana je izložba učeničkih radova pod nazivom „Kreativnost iz školskih klupa“.

Izloženo je 27 radova nastalih tijekom vođenog procesa produkt dizajnerice iz Zagreba, Ane Armano Linte, koja je, tijekom kreativnih radionica bila stručna potpora u dizajniranju i izradi predmeta učenicima Ekonomske škole Vukovar i Osnovne škole Mitnica. U okviru izložbe, organizirana je i filmoteka, te rasprava s učenicima, na temu održivog razvoja.

Cilj projekta je bio unaprijediti znanja učenika u području očuvanja okoliša, poduzetništva, marketinga, održivog razvoja, uporabe obnovljivih izvora energije, opasnosti od pretjeranog iskorištavanja prirodnih resursa našega planeta, te pokazati učenicima kako i oni mogu primijeniti spoj vlastite kreativnosti, stvaralaštva i vrijednog rada kako bi otpadnom materijalu udahnuli novi život.

U završnici, naši su voditelji Karolina Šoš Živanović i Goran Jelenić iz Proni centra Vukovar, organizirali kviz znanja koji je učenike razveselio i u njima potaknuo natjecateljski duh, a najuspješniji su nagrađeni i slatkim nagradama.

Nakon kviza proglašeni su i nagrađeni radovi. Prvu nagradu, i po mišljenju povjerenstva i po mišljenju naših učenika, dobio je robot, rad učenika Ekonomske škole Vukovar, drugu nagradu „Beauty organizator“, rad učenica 7. a razreda, Lucije Glamočak, Petre Varga, Ivane Božić, Zrinke Kovačić i Mie Kedmenec, dok je trećenagrađeni rad „Moj šareni okvir“, također rad učenica 7. a razreda, Snježane Habljak i Ane Rako.

Sve nagrađene naši su voditelji počastili slatkim nagradama. A nakon svega, svi prisutni počastili su se krafnama, grickalicama i sokovima.

U ime naših učenika, cijele naše škole i u moje osobno ime želim reći jedno veliko HVALA, za sav trud, strpljenje, nova znanja i vještine i sve slatke nagrade koje smo dobili od naših voditelja Karoline i Gorana.

I za kraj Goran nas je podsjetio na izreku, koja bi nam trebala biti vodilja u osobnoj „borbi“ za život jedinog mjesta na kojem možemo živjeti:

“Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj, jer ih nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo ih posudili od svojih potomaka.” (Poglavica Bik Koji Sjedi)

Koordinatorica projekta za OŠ Mitnica, Edita Lukačević